Lehet bármilyen jó egy zenekar, ha rosszul szólal meg. Kedvenc gitárosunk és énekesünk mögött a koncert lelkét a hangmérnök keveri, aki nélkül az előadás olyan száraz és ízetlen lenne, mint egy túlsütött steak. Urbán Ernőt, az idei és a korábbi PEN-ek technikai főnökét a Pécsi Est Cafe-ban kaptuk el, ahol éppen a ZEN tutoraként tartott előadást a PEN-re összeverbuvált gyakornokcsapatának. A szünetben kikérdeztük, hogy mit vár az idei PEN-től és megtudtuk, hogyan lett Magyarország egyik legfelkapottabb hangmérnöki és fénytechnikai cégének feje.
Hogy kerültél a pályára?
Jó pár évvel ezelőtt, amikor még egyetemista voltam, egyik este elmentünk szórakozni. Arra lettünk figyelmesek, hogy elhalkult a zene, én pedig szimpla segítőkészségem hevében felajánlottam használhatóságomat. Miután sikerült visszahozni az életbe a hangosítást, a későbbiekben mindig engem hívtak hasonló esetekhez, tudod, „Majd az Ernő..”. Így esett, hogy később, 2000-ben megalapítottuk cégünket az ERLA Sound&Light Bt.-t, és utána már a tapasztalat és a bizalom révén kértek fel minket újra és újra. Vidéki vállalkozásként igen nagy szó, hogy ennyire keresettek tudtunk lenni - ebben nagy segítségemre volt kollégám, Töpfner József Bubu, akivel már 13 éve dolgozom együtt.
Melyik koncertet várod leginkább a PEN-en?
A legutolsót. Hogy megértsd, egy technikai szolgáltatónak a fesztivál nem ugyanazt jelenti, mint egy fesztiválozónak, aki levezeti a feszültséget és csak átadja magát az élvezetnek. Ilyenkor a felelősség ránk hárul, hiszen a fellépés minősége függ tőlünk. Legtöbbször a hangmérnököt szidják a színpad másik oldalán, pedig sok esetben nem a mi hibánk, ha csúszik a kezdés. Emellett baráti és ismeretség alapján preferálom a koncerteket, ha dolgozom kint és akad szabadidőm, nem a zenei minőség, hanem a haveri táraság vonz.
Mi volt a legemlékezetesebb sztorid az elmúlt PEN-ekről?
Kifejezetten nem tudnék mondani semmi konkrét eseményt, de a 2010-es PEN-t egészében kiemelném. Műszaki szempontból izgalmas volt abban az évben a munka, ekkor vezették be ugyanis a hangosításlimitet, ami sokban megkönnyítette a folyamatos harcokat a betelefonáló unatkozó személyekkel, akik azelőtt szinte kedvtelésből hívogattak minket, mert saját megállapításuk szerint túlságosan hangos volt a zene.
Szerinted miért fontos a ZEN?
Ez egy kiváló kezdeményezés, csak támogatni tudom. Fontos a következő generációk terelgetése, a lehetőség megteremtése a fiatalok körében. A ZEN gondolkodásra ébreszti az embert és bebizonyítja, hogy az egyetemi zenei élet megérdemel egy esélyt.
Urbán Ernő nem kezdő: technikai generál kivitelezőként dolgozott már a Rockmaraton, Fishing on Orfűn, illetve a PEN-ek hosszú során (csak hogy párat említsünk), és cége az országos színtéren is ismertnek és elismertnek számít. A három év kihagyás után ismét megrendezett Pécsi Egyetemi Napokon újra részt fog venni, emellett körbejárja a helyszíneket válogatott gyakornoki csoportjával, akik saját bőrükön tapasztalhatják majd meg a hangmérnökség isteni hatalmát. Az ERLA Sound &Light Bt. tehát az idei PEN-en is biztosítja a minőségi összhatást, a sörmámortól teljes fesztiválkép teljes lesz és garantáltan maradandó (vagy a megmaradt emlékképekből összerakott). Hallgassátok, élvezzétek!